K výběru světelného zdroje přistupujte s rozmyslem

LED stolní lampa

Pokud se rozhodnete pro nákup nového zdroje osvětlení, v našem případě LED zdroje, je potřeba zvážit k jakému účelu bude světlo sloužit. Lidský organismus je velmi složitý stroj. Na vnější podměty reaguje tělo tím, že spouští odpovídající procesy.
K jedním z nejdůležitějších faktorů, z hlediska světelné pohody, patří teplota chromatičnosti, která je charakterizována ve stupních Kelvina. S touto hodnotou se setkáte na výrobku nejčastěji v podobě 3000K resp. 4000K apod. Hodnoty do 3300K jsou vnímány jako teplá bílá, od 3300K-5300K jako neutrální bílá a nad hodnotu 5300K jako studená bílá.
Pokud tedy hledáte světlo do prostor, ve kterých budete pracovat a ve kterých se potřebujete lépe koncentrovat, je vhodné vybírat zdroje, které mají bílé světlo studené - tedy hodnoty nad 3300K. Do většiny obytných prostor je lépe volit světla s hodnotami do 3300K (pro představu: klasická Edisonova žárovka má 2700K).
Důvod proč je dobré tyto hodnoty sledovat je prostý. Lidský organismus reaguje na světlo produkcí několika typy hormonů, které jsou zodpovědné za to, zda-li máme být aktivní, či naopak se chystat k odpočinku. Pokud tedy do prostoru, ve kterém trávíte čas před spaním, zvolíte (chybně) zdroj se studenou bílou, bude vás toto světlo stimulovat k aktivitě a bude se vám pravděpodobně hůře spát. Analogicky to platí i naopak. Nic v tom tedy není. Technologie pouze kopíruje přírodu, jenom je potřeba vědět co a kde použít, aby to fungovalo tam kde má.